Дахові котельні

Ще одним перспективним видом автономного теплопостачання, що ми пропонуємо нашим клієнтам, є дахові котельні - потужністю від 0,1 до 3,0 МВт.

Дахові котельні

Наша компанія бере на себе повний комплекс робіт по проектуванню і монтажу дахових котелень, тобто виконує всі роботи “під ключ”.

Дахова котельня - це котельня, що розташовується на покрівлі будинку безпосередньо або на спеціально підготовленій основі над нею.

Дахові котельні - один з можливих і ефективних варіантів вирішення задач децентралізованого (або автономного) теплопостачання об'єктів цивільного і промислового призначення. Сьогодні дахові автономні джерела теплопостачання широко застосовуються і поступово, але впевнено завойовують ринок України.

Використання даних установок особливо вигідно в районах елітного житлового будівництва, точкового будівництва і реконструкції. Такі райони звичайно розташовуються в центрах найбільших міст. Теплові мережі, що тут існують не дозволяють забезпечити теплом будинки, що зводяться, а щільна забудова і висока вартість землі роблять будівництво наземних котелень об'єктивно неможливим.

Дані котельні застосуються для забезпечення теплом і гарячою водою:

Втрати в теплотрасах досягають більше 30% від виробленої кількості тепла. Наявність технологічного обладнання котельні на даху будинку дозволяє істотно підвищити енергоефективність системи теплопостачання за рахунок відсутності теплотрас. При цьому знижуються витрати на спорудження котельні. Можливість їх розташування на даху виникає за рахунок використання полегшеної конструкції котельного устаткування з алюмінієвими теплообмінниками або мідними оребренними трубками.

Значно поліпшуються екологічні умови проживання мешканців, оскільки розсіювання продуктів згоряння на даху більш сприятливе, ніж при розташуванні котельні внизу. Завдяки підтримці необхідного температурного режиму для опалення будинку забезпечуються комфортні умови проживання мешканців.

Дахова котельня може бути як водогрійною, так і паровою. Існує цілий ряд обов'язкових умов по створенню і використанню цих котелень, що викладені в доповненні до СНИП ІІ-35-76 “РЕКОМЕНДАЦІЇ ПО ПРОЕКТУВАННЮ ДАХОВИХ, ВБУДОВАНИХ І ПРИБУДОВАНИХ КОТЕЛЬНИХ УСТАНОВОК ТА УСТАНОВЛЕННЯ ПОБУТОВИХ ТЕПЛОГЕНЕРАТОРІВ, ПРАЦЮЮЧИХ НА ПРИРОДНОМУ ГАЗІ”.

Загальна теплова потужність установки не повинна перевищувати 3,75 МВт. Для дахових котелень житлових будинків можливе застосування тільки водогрійних котлів, що працюють на природному газі, з температурою теплоносія до 115 °С. Не допускається розміщення дахової котельні над виробничими приміщеннями і складами категорій “А” і “Б”, а також у будинках дитячих дошкільних і шкільних установ, у лікувальних корпусах лікарень і поліклініках з цілодобовим перебуванням хворих, у спальних корпусах санаторіїв і установах відпочинку, безпосередньо на перекритті житлових приміщень, а також суміжно з житловими приміщеннями. Водогрійні котельні установки при цьому розміщуються на плоских дахах і в горищних приміщеннях виробничих, житлових і громадських будинків і споруд висотою до 30м (до карниза або верха парапету) включно. Можливість установки дахової котельні на будинках будь-якого призначення вище 30 м повинна бути погоджена з місцевими органами Державної протипожежної служби.

Теплова потужність котельні не повинна перевищувати потреби того будинку, для якого вона призначена. У ряді випадків при наявності затвердженого техніко-економічного обґрунтування, допускається можливість використання автономної котельні для забезпечення теплом декількох будинків за умови, якщо сукупне теплове навантаження додаткових споживачів не перевищить 100 % теплового навантаження основного будинку.

Як джерела вироблення теплової енергії повинні застосовуватися автоматизовані теплогенератори у повній заводській готовності вітчизняного або закордонного виробництва, що пройшли сертифікацію “Держнаглядохоронпраці” України у встановленому порядку.

Оскільки ці котельні експлуатуються без постійної присутності обслуговуючого персоналу, вони повинні бути захищені від несанкціонованого доступу всередину. Дахові котельні оснащені багатофункціональною автоматикою, що дозволяє виключити присутність чергового оператора в котельні. Проте, всі автономні котельні знаходяться під постійним контролем диспетчерської служби, розміщеної у окремому приміщенні. Сюди, на комп'ютер чергового оператора, по кабельній лінії передаються всі необхідні параметри роботи кожної котельні. Збої в роботі устаткування реєструються.

Проектна документація на будівництво котелень повинна бути погоджена з місцевими органами державного нагляду.

Технічні вимоги для встановлення та експлуатації котлів у дахових котельнях

При ухилі покрівлі більш 10% проектом повинно бути передбачено ходові містки шириною 1 м, із поручнями від виходу на покрівлю до котельні і по всьому периметру котельні. Конструкції містків і поруччя, а також покрівельне покриття будинку безпосередньо під котельнею і на відстані 2 м від її стін повинні бути виконані з негорючих матеріалів або захищені від запалювання бетонною стяжкою товщиною не менше 20 мм. Всі системи дахової котельні повинні заповнюватися водою, що виключає корозійні ушкодження і відкладення накипу. Перед підключенням до котельної опалювальної системи необхідно її попередньо промити гідропневматичним або хімічним способом для видалення бруду, що зібралося, і накипу. Пом'якшення і хімічне очищення води потрібно проводити обов'язково відповідно до проекту або згідно з рекомендаціями пусконалагоджувальної організації.

Тиск газу в газопроводі в приміщенні котельні не може перевищувати 5 кПа. Газопровід підводиться до котельні по зовнішній стіні будинку відкрито, у місцях зручних для обслуговування, що виключають можливість його ушкодження і при цьому забезпечуючи доступ для регулярного огляду і контролю по всій довжині. Газопроводи не повинні перетинати вентиляційні ґрати, віконні і дверні прорізи. Газопроводи повинні бути обладнані трубопроводами продувки та безпеки діаметром не менш 20 мм, кінці яких необхідно захистити від влучення в них атмосферних опадів. При відключенні котлоагрегату від газової магістралі запірна арматура на продувному газопроводі повинна знаходитися у відкритому положенні. Продувати газопроводи теплогенераторів через пальникові пристрої забороняється.

Технічний огляд внутрішніх газопроводів і теплогенераторів необхідно проводити не рідше одного разу на місяць, поточний ремонт і очищення димарів - не рідше одного разу в рік.

Дахова котельня повинна бути обладнана захистом від блискавок. Усі деталі котельного обладнання, що при аварійному стані можуть виявитися під напругою, повинні мати захисне заземлення та занулення. Підлога котельні повинна мати гідроізоляцію, розраховану на висоту заливу водою до 10 см. Огляд стану обладнання котельні і контроль за нормальним функціонуванням повинен виконуватись не рідше одного разу на добу. Ремонт устаткування, контрольно-вимірювальних приладів і автоматики дахової котельні повинен здійснюватися за графіком спеціалізованої теплопостачальної організації. При зупинці теплогенераторів температура повітря в приміщенні котельні не повинна опускатися нижче 5 °С.

Вентиляцію котельні необхідно організувати незалежно від вентиляції будинків. При витоку газу з приладів і апаратів, а також при несправності автоматики безпеки, димоходів, вентиляційних каналів, руйнуванні оголовків труб варто відключити відповідні установки від діючого газопроводу з встановленням інвентарної заглушки. Роботи з регулювання і ремонту систем автоматизації, протиаварійного захисту і сигналізації в умовах загазованості забороняються.

Димові труби від газових приладів в будівлях повинні бути виведені:

Зоною вітрового підпору димової труби вважається простір нижче лінії, проведеної під кутом 45° до горизонту від найбільш високих точок поблизу розташованих споруд і дерев.

В усіх випадках висота труби над прилягаючою частиною даху повинна бути не менше 0,5 м, а для будинків із суміщеною кровлею (плоским дахом) – не менше 2,0 м.

Проведені розрахунки показують, що вартість 1 Гкал тепла, виробленого даховими котельнями, у середньому в 1,4 рази нижче вартості теплової енергії, що виробляється централізованими системами. На ринку України серед устаткування для індивідуального енергопостачання мається досить багатий вибір котлоагрегатів і мобільних котелень, що дозволяють забезпечувати самий широкий діапазон теплових навантажень.

Компанія “ГАЗТЕПЛОБУД” вирішить усі питання будівництва дахової котельні для теплопостачання об'єктів цивільного і промислового призначення.