Вибір опалювального котла для будинку

Вибір опалювального котла для будинку

Сьогодні на українському ринку пропонується безліч різних котлів закордонних і вітчизняних виробників. Який же з них обрати? Як не помилитися у виборі? Не прогадати з вартістю? Найкраще доручити вибір котла кваліфікованому фахівцеві, що буде проектувати для Вас систему опалення і гарячого водопостачання. Він зможе забезпечити оптимальне сполучення елементів системи, вибере котел, дозволений до експлуатації в тому приміщенні, де він передбачив його установку у Вашому будинку, і зорієнтує Вас щодо того, як одержати численні дозвільні документи на встановлення.

Вибір котла для будинку

Перед тим як будувати приватний будинок, ще на етапі проектування, Вам належить прийняти безліч важливих рішень. Якщо дизайн і інтер'єр - це питання з категорії творчості, то присутні також і питання, що повинні вирішуватися з позицій твердого прагматизму і технічної обґрунтованості. Мається на увазі, що для будь-якого житла найбільш важливими є комунікації: електропроводка, водопровід, каналізація та опалення. І саме якість опалення буде впливати на те, наскільки комфортним і приємним буде Ваше життя в новому будинку, і наскільки витратним буде його утримання, особливо взимку.

У цій статті піде мова про питання, пов'язані з організацією опалення приватного будинку.

Найкращий час для початку робіт?

Найчастіше будувати приватний будинок починають навесні або влітку. Ще на початковому етапі, до моменту закладення першого фундаментного блоку, Ви вже повинні точно знати, по якому принципу буде функціонувати система опалення Вашого будинку, щоб потім не довелося ламати стіни, добудовувати димохід або приміщення топкової. Також необхідно прийняти до уваги, що пік продажу опалювального обладнання починається приблизно наприкінці літа і на початку осені. Отже в цей час Вам буде складно знайти кваліфікованих фахівців для проектування і монтажу системи опалення.

Необхідна потужність для опалення і гарячого водопостачання

Далі враховують теплову потужність котла, яку повинний визначити проектувальник, необхідну якість регулювання теплопродуктивності котла в залежності від температури зовнішнього повітря (одноступеневе, двоступеневе, безступеневе плавне регулювання), необхідні параметри теплоносія для системи, матеріал, з якого виробляється котел, його вагу, габарити, вартість та інші параметри і характеристики.

Необхідно врахувати, що при наявності працюючого разом з котлом водонагрівача, що має можливість нагрівати воду в проточному режимі в досить великій кількості, потужність котла не повинна бути менше потужності водонагрівача при максимальній витраті. Водночас на кожні 12 літрів у хвилину при перепаді температури води 35 °С контур гарячого водопостачання споживає близько 20 кВт. Якщо потужність котла, що потрібна для опалення, перевищує навантаження на водонагрівач, то буде досить обрати котел із запасом рівним 50 % потужності контура гарячого водопостачання.

Звичайно ж визначитися з вибором типу газового котла, його потужністю, визначити необхідність установки додаткової автоматики, а також скласти схему газової проводки і труб контуру опалення зможе тільки навчений фахівець. Для визначення приблизної потужності газового котла можна самостійно зробити розрахунки, виходячи з того, що на 10 кв. м опалювальної площі необхідний 1 кВт потужності котла + від 15% до 20% запасу, що призначені для компенсації неврахованих тепловтрат.

Будова системи опалення

Якщо казати простими словами, основним пристроєм у системі опалення є котел. Від нього нагріта вода або антифриз за допомогою циркуляційного насоса (у системі з примусовою циркуляцією) або за допомогою природної циркуляції надходить у радіатори і віддає тепло, нагріваючи повітря у Вашому будинку.

Перевагами системи з примусовою циркуляцією є:

До недоліків можна віднести той факт, що насос працює від електроенергії. З огляду на складності з електропостачанням у сільській місцевості, варто подумати про систему аварійного електроживлення для циркуляційного насоса. Це може бути дизельний генератор або акумулятор (UPS - джерело безперебійного живлення).

У системі з природньою циркуляцією насос відсутній. Принцип руху води заснований на простих фізичних процесах, а саме гаряча вода є більш легкою (через більш низьку густину), тому піднімається нагору, а холодна у свою чергу - опускається вниз. Для такої системи використовуються труби великого діаметра. При цьому регулювання температури в окремих приміщеннях є неможливим - доводиться обігрівати весь будинок, тому витрата палива є значною.

Далі ми приділимо особливу увагу вибору котла. На даному питанні і зупинимося детальніше.

Газові котли

Якщо до вашого будинку підведений газопровід, то, у більшості випадків, оптимальним вибором є газовий котел, тому що сьогодні це поки що найдешевший вид палива. У природному газі міститься незначна кількість сірчаних з'єднань, тому спалювання його відбувається з більшою ефективністю, тобто, при спалюванні одиниці об'єму газу отримаємо більше корисної теплоти для потреб гарячого водопостачання та опалення, причому в продуктах згоряння міститься менше шкідливих речовин, що попадають в атмосферу. Котли на газовому паливі не так сильно піддаються корозії, як при спалюванні інших видів палива. Їх простіше очищувати від сажі, і робити це можна рідше. Котли на газовому паливі більш довговічні, не потрібно запасати це паливо на довгий термін, а значить, не потрібні додаткові площі під складування палива. При використанні газового палива відсутні запахи. (Якщо ж запах газу присутній, це свідчить про аварійний стан обладнання.)

З огляду на всі переваги і недоліки використання газового палива, більш детально і зупинимося на розгляді цього варіанта.

Переваги газових котлів:

  1. Легкість в експлуатації (в сучасних котлах процес автоматизований);
  2. Невеликі розміри сучасного устаткування, а при не великих потужностях (до 30 кВт) можливість його розміщення в кухні;
  3. Дешеве паливо при високому КПД;
  4. Може обігріти приміщення великого розміру.

До недоліків варто віднести:

  1. Перед установкою газового котла необхідно одержати відповідні дозволи та оформити необхідні документи.
  2. Багато хто вважають газовий котел небезпечним, тому що є відкрите полум'я і можливий виток газу. Ця проблема вирішена, оскільки сучасне обладнання має безліч систем автоматики для безпечної роботи газового обладнання, що запобігає витоку газа і перекриває газову трубу, якщо раптом такий витік відбувся.
  3. Буває, що тиск у газопроводі то підвищується, то знижується. Через це полум'я пальника стає то більшим, то меншим. В даний час ця проблема вирішується газифікацією населених пунктів газом середнього тиску (до 0,3 МПа) з установкою перед кожним будинком індивідуального регулятора тиску. При цьому тиск газу перед котлом підтримується на необхідному рівні.
       Можливе падіння теплопродуктивної здатності котла бажано компенсувати вибором котла з півтора кратним запасом по номінальній потужності. У будь-якому випадку варто вибирати котел з півторакратним запасом потужності, тому що в котла, що працює постійно з максимальним навантаженням, термін служби значно зменшується.
  4. До газового котла і до приміщення для його установки висувається ряд вимог, що описані в статті: “Основні вимоги до використання газу”

Вибір оптимального виду палива

З чого ж варто виходити при виборі котла? Насамперед, з виду палива, що буде найбільше доступне на тривалу перспективу в районі будівництва Вашого будинку. Можливими є наступні варіанти: газ, рідке (дизельне) паливо, електроенергія, тверде паливо (вугілля, дерево, кокс і т.д.).

Необхідно врахувати, що сучасні котли на рідкому або газоподібному паливі будуть працювати протягом всього опалювального сезону в автоматичному режимі і не вимагають додаткових витрат часу з Вашої сторони, за винятком сезонних профілактичних робіт, що виконуються сервісними службами. А от з котлами для твердого палива турбот більше: їх треба постійно завантажувати паливом.

Перевага надається котлу, який використовується для спалювання якого-небудь одного виду палива. При цьому конструкція котла і його топки буде максимально відповідати паливу, і котел буде працювати з максимально можливим коефіцієнтом корисної дії.

Вибираючи вид палива, доцільно проконсультуватися в районній або в обласній адміністрації. При цьому необхідно визначити, які види палива застосовуються в даній місцевості на сьогоднішній день, як здійснюються замовлення і доставка, а також з'ясувати плани розвитку на найближчу і тривалу перспективу (наприклад, план газифікації району, де і які будуть прокладені газопроводи, які умови приєднання до них Вашого селища, міста і т.п.).

Інші види палива

Однак газ є не скрізь. У нові котеджні містечка і населені пункти, що виникають подалі від сформованої забудови, він прокладається не відразу. Якщо в найближчому майбутньому газифікація селища, у якому будується будинок, неможлива, то є можливість установити котел на рідкому паливі. Тоді будуть потрібні додаткові площі під спеціальні ємності для дизельного палива, в середньому, на 3-10 т у залежності від опалювального об’єму і рівня теплоізоляції приміщень. Запас палива додає власникові відчуття впевненості в умовах нестабільної економічної ситуації, однак тривале (більше одного року) збереження палива в прозорих пластмасових ємностях може призвести до його фізичного і хімічному "старіння". Та й при всіх заходах і акуратності використання в будинку однак буде присутній, нехай ледь помітний, але усе-таки відчутний специфічний запах. Ємності з паливом можна винести за межі будинку і закопати в землю, але все-таки краще, якщо це зробить спеціалізована організація, що монтує котел. Закопані в ґрунт ємності, необхідно щорічно перевіряти на герметичність і оглядати. В іншому - застосування рідкопаливного котла відрізняється від експлуатації газового котла несуттєво. Рідкопаливні дуттьові пальники з підігрівом палива перед його спалюванням по своїй ефективності практично не поступаються газовим. Рідке паливо при цьому випаровується і відбувається спалювання суміші пар палива і повітря.