Які бувають газові котли? Класифікація газових котлів

Класифікація газових котлів

Газові котли бувають настінними і такими, що розміщуються на підлозі.

Котел, розміщений на підлозі

Газові котли, що розміщують на підлозі, відрізняються величезною можливістю вибору потужності обладнання, що у змозі обігріти більш 200 кв. м приміщення. При роботі разом з бойлером, газовий котел дозволить забезпечити максимальну подачу гарячої води. У котлах, що розміщуються на підлозі, теплообмінник, найчастіше, зроблений з чавуна або сталі. Сталеві мають меншу вагу і не бояться ударів під час транспортування. У чавунних котлах теплообмінник має більшу товщину, що подовжує термін його служби, але при цьому він більш крихкий.

Настінний котел - це комбінований пристрій, що відрізняють, насамперед, компактність, вбудована автоматична система безпеки, наявність розширювального бака, бойлера, манометра, термометра, одного або двох циркуляційних насосів, а також відносно невисока вартість. Вони, як правило, призначені для обігріву приміщення загальною площею до 200 кв. м із забезпеченням до 2-х кранів гарячою водою.

У більшості випадків істотним розходженням між настінними котлами і котлами, що встановлюються на підлогу, є матеріал, з якого виготовлений теплообмінник. У настінних котлах це мідь, а в моделях, що встановлюються на підлогу - це або сталь, або чавун. Чавунний теплообмінник характеризується тривалим терміном експлуатації (термін служби газового котла з чавунним теплообмінником складає 20-25 років, а котел з теплообмінником зі сталі прослужить близько 10-15 років) завдяки високим показникам корозійної стійкості.

Як правило, чавунний теплобмінник складається із секцій, що дозволяє у випадку аварії не демонтувати весь котел, а лише ізолювати тільки ті ділянки, що були ушкоджені. Але при цьому, котел з чавунним теплообмінником має підвищену чутливість, як до термічних, так і до механічних ударів, тому підживлення холодною водою обов'язково необхідно здійснювати тільки після повного охолодження теплообмінника.

Газовий котел зі сталевим теплообмінником у порівнянні з котлом, що має чавунний теплообмінник, має набагато меншу вагу і більш низьку ціну. Котел з таким теплообмінником стійкий до механічних впливів, однак піддається корозії.

Переваги настінних котлів:

Основні недоліки настінних котлів:

По конструкції котли поділяються на:

За способом викидання продуктів згоряння котли поділяються на моделі з природною і примусовою тягою.

Турбокотел

Газові котли, що мають систему “турбо”, доцільно застосовувати на об'єктах, де не передбачений традиційний димохід. У цьому випадку встановлюється коаксіальний димохід, що являє собою щось на зразок “труби в трубі”, що виводиться на вулицю через стіну. По зовнішній трубі до котла надходить необхідне для горіння повітря (при цьому кисень у приміщенні, де встановлено котел, не згоряє), а по внутрішній - виводяться назовні продукти згоряння. У котлах із примусовим відводом продуктів згоряння (“турбо” котли) гази виводяться назовні через трубу за допомогою спеціального вентилятора, вбудованого в котел. Котли з природнім димовідводом вимагають будівництва класичного димоходу. Взагалі, чим більш високим буде димохід, тим краще тяга. Газовий котел із примусовою тягою також встановлюється в будинку, де небажано зайвий раз забирати повітря з приміщення.

Варто звернути увагу, що при виведенні коаксіального димоходу на вулицю, труба димоходу повинна знаходитися не менш 2 м від поверхні землі.

Ще під час проектування газопроводу, якщо у вас у будинку буде встановлений котел з коаксіальним димоходом, варто передбачити, щоб вихід продуктів згоряння з котла не потрапляв назад у відкриті вікна будинку. Також варто врахувати, що в коаксіальному димоході може утворюватися конденсат. Для відводу конденсату необхідно встановлювати коаксіальний димохід під кутом приблизно 2 градуси з ухилом до поверхні землі. Коаксіальний димохід повинен мати безперешкодний відвід продуктів горіння на вулицю, для цього необхідно, щоб від закінчення зовнішньої частини димоходу до розташованих будівель поруч з будинком відстань була не менш 1,2 - 1,5 м.

Енергонезалежні і енергозалежні котли

Енергонезалежні котли, що мають природну циркуляцію теплоносія, мають ряд недоліків: це і збільшений діаметр самого трубопроводу, і застосування відкритого розширювального бака, і необхідність забезпечення ухилу системи при монтажі, але саме головне - це відсутність можливості регулювати температуру повітря в приміщенні. При цьому приміщення, у якому планується установка котла з відкритою камерою згоряння, повинне обов'язково обладнуватися як приливною і витяжною вентиляцією, так і димоходом.

А енергозалежні котли мають циркуляційні насоси, закритий розширювальний бак і повну автоматику керування котлом. Однак необхідно враховувати той факт, що безперебійна робота всієї опалювальної системи повинна забезпечуватися стабільною напругою мережі в 230±10% при наявності стабілізатора напруги, а на випадок аварії електромережі обов'язковим є наявність блоку безперебійного живлення або електрогенератора.